Potřebujete poradit? Napište nám nebo zavolejte na 606 828 388.

Změny v rybářském řádu 2019

Změny v rybářském řádu od roku 2019

Výkon rybářského práva na revírech Českého rybářského svazu prošel dílčími úpravami. www.ifish.cz Vám přináší přehled toho nejdůležitějšího, na co si od 1.1.2019 dát pozor, abychom nebyli při kontrole u vody nemile překvapeni.

rybarsky rad zmeny

1. Zákaz lovu na „srkačky“

Toto je nové pravidlo, které prostě chybělo. Jako srkačka je označována montáž, u které je ke krmítku napevno přivázán návazec (někdy i dva návazce) s háčkem. Při utržení této montáže neměla ryba téměř šanci se krmítka zbavit a končilo to ošklivými zraněními ryb. V nejhorším případě i uhynutím. A to dokonce i tehdy, když rybář krmítko utrhl třeba o vázku nebo při náhozu – montáž ve vodě stále plnila svoji funkci a ryba se mohla chytit.

V dnešní době je možné tento styl lovu plnohodnotně nahradit kvalitně navázanou průběžnou montáží, kde na kmenový vlasec umístíme kousek za krmítko např broček nebo gumový stopper. Efekt samozáseku je stále velice silný, nicméně ryba nemá problém se krmítka zbavit v případě utržení montáže.

Náš TIP: Dle našich zkušeností jsou úplně nejlepší náhrada srkačky krmítka typu methodfeeder. Správně zvolené krmítko a návazec se chová při záběru stejně jako srkačka – tzn. ryba se přisekne sama, ale při zdolávání funguje jako průběžná montáž. Takže ryba se Vám vinou váhy krmítka nevyřízne z háčku, když cuká hlavou. Navíc máte mnohem větší možnosti upravovat při lovu chování montáže  - např výměnou velikosti háčku, délky a síly návazce..

2. Povinnost mít při lovu podběrák

Podběrák byl dříve součást povinné výbavy rybáře, ale před lety z ní byl vyjmut. Nyní se od 1.1.2019 tato povinnost opět vrací. Věříme, že většina rybářů jsou slušní lidé a chovají se ke svým úlovkům šetrně. A právě podběrák po ruce výrazně ulehčuje vylovení a i šetrné puštění ulovené ryby. Navíc asi každý rybář zažil minimálně jednou situaci, kdy měl na prutě velkou rybu, ale vinou špatného přístupu k vodě nebo tím, že se mu nepodařila uchopit rukou na první pokus, o ní přišel. Nejhloupější jsou situace, kdy rybář sice podběrák má, ale je líný ho vybalit. To je ta chvíle, kdy se často přichází o životní úlovek.

Podběráků je celá řada a ne každý se hodí ve všech situacích. Např. malý raketový podběrák je při lovu kaprů víceméně k ničemu. Stejně tak velký kaprařský podběrák na dlouhé tyči při aktivním lovu přívlačí nebo muškařením.

Náš TIP: pokud lovíte více styly, mějte podběráky alespoň dva! Nemusí to být veliký zásah do peněženky – základní raketový i obyčejnější větší skládací podběrák je investice v hodnotě lepšího oběda, která se opravdu vyplatí! Na www.ifish.cz si vybere ten správný podběrák pro každou příležitost.

podberak delphin spin-R

3. Zavedení nejmenší lovné míry okouna říčního 15 cm

Ty tam jsou doby, kdy okoun byl doslova plevelná ryba. Tento malý dravec je velice zvědavý a správně zvoleným způsobem lovu není problém zejména malou vodu od okounů doslova odrybnit. V poslední dekádě nastal boom především ultralehké přívlače, která je na okouny nesmírně efektivní. Proto zavedení nejmenší lovné míry společně s dobou hájení od 1.ledna do 15. června ( v platnosti od 1.1.2017 ) považujeme za nezbytný krok správným směrem k ochraně těchto mizejících dravců.

Poznámka: Členové týmu www.ifish.cz apelují na rybáře, aby okouna nebrali jako nějakou obyčejnou rybu a odnášeli si ji domů tzv. „po kýblech“, sotva přesáhne oněch 15 cm. Tento krásný dravec je nedílnou součástí našich vod a je to jedna z ryb, kterou uloví jako jednu ze svých prvních, především děti a začínající rybáři. Neberme jim možnost zachytat si tyto krásné dravce stejně tak, jako ji měli naši dědové. My osobně jsme si nastavili „vlastní míru“ a to na 30 cm.

okoun ricni

4. Zákaz používání vylovovacího háku (gafu)

Vylovovací hák neboli gaf je velice nešetrná metoda vylovení ryby, která se prakticky rovná jejímu usmrcení. Jeho plošný zákaz je v 21. století nutnost.

5. Zákaz používání dvoj a trojháčků na MP revírech v období od 1. 1. až 15. 6.

Na mimopstruhových revírech si v období od 1.1. do 15.6. nebude povoleno navázat dvoj nebo trojháček. Ačkoliv se dvoj a trojháčky používají především při lovu dravců, vyjímečně je někteří rybáři používali i při lovu nedravých ryb. Nyní je toto povoleno oficiálně pouze v období, kdy nejsou dravci hájeni, tj. od 16.6. do konce roku.

Poznámka: Pokud možno, vyhýbejte se používání dvoj a trojháčků uplně! A to i při lovu dravých ryb na nástražní rybičku. Vyprošťování trojháčku zaseklého hluboko v rybí tlamce se často rovná nevratnému poškození ryby. Toto především u menších a podměrečných ryb, které si ani nemůžeme odnést, znamená výrazné zhoršení kvality jejich života, nebo i úhyn. V případě utržení ryby dokáže trojháček kvalitně „sešít“ rybí tlamku, že pak ryba pomalu umírá hlady! To žádný opravdový rybář nemůže akceptovat!

6. Změna povolené denní doby lovu v MP revíru.

Změna začala platit již v průběhu roku 2018, ale v tištěné podobě rybářského řádu se objeví až nyní. Tato úprava výrazně zjednodušuje pravidlo povolené doby lovu na dvě pásma, která jsou:

  • v dubnu, květnu, červnu, červenci, srpnu a září - od 4 do 24 hodin
  • v říjnu, listopadu, prosinci, lednu, únoru a březnu - od 5 do 22 hodin

Věříme, že Vám tento přehled změn rybářského řádu pomohl v orientaci a budete i v roce 2019 u vody připraveni. A rybářská stráž Vám při kontrole s úsměvem zapíše: „bez závad“.

Petrův zdar!

Honza Pletka, z týmu www.ifish.cz

 

Plné znění změn v RŘ 2019 najdete zde.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.