Urbanfishing - aneb jak na ryby ve městě
Urbanfishing - aneb jak na ryby ve městě
Dnešní článek bude o rybaření ve městě. Jaké zvolit místo, techniku, vybavení, jak se chovat, na co si dát pozor a jestli to má vůbec cenu.
V první řadě je třeba si položit otázku – má to vůbec smysl? Chodit na ryby ve městě mezi baráky, továrny, v místě kde je hluk, mnohdy bordel na břehu, spoustu lidí kolem a tak celkově to není zrovna nejromantičtější představa času stráveného u vody? Odpověď je jednoduchá – ANO, má! A jakmile to zkusíte, budete se divit, o kolik příležitostí jste dříve přicházeli. Ale je to něco za něco. Na začátku je třeba se připravit na několik specifik, které nás chtě nechtě při tomto způsobu rybaření provázejí.
Za prvé – nejsme tam sami. Pokud je pro mě to hlavní vypadnout někam pryč od lidí a je mi tak nějak jedno, jestli něco chytím nebo budu jen tak koukat na vodu a relaxovat, tak potom urbanfishing není to pravé. Ale jakmile dokážu přijmout fakt, že se okolo mě někdo pohybuje, mnohdy se zastaví, okukuje, nebo se i snaží z nás vytáhnout nějaké rozumy, je to celkem v klidu. Ale tady pozor na jednu věc – bacha na pejskaře! Někdy si člověk v zápalu boje s rybou ani nevšimne, že miska s peletami přitáhla pozornost hafana, kterého si zrovna nehlídá páníček. No a pokud je ta peleta třeba připravená na návazci pod háčkem, na vytaženém a nehlídaném prutu – je o zábavu postaráno :-)
Za druhé – není tam klid. Čím větší město a blíže centra jsme, tím tam bude obvykle větší ruch. To ale nemusí být nutně špatně! Ten hluk je tam prostě víceméně pořád a ryby jsou na něj zvyklé. Proto si klidně můžeme dovolit nebýt na břehu úplně potichu.
Za třetí - Není to zrovna romantika – támhle v řece plave různá pěna z výpusti z fabriky, tady sedí v koutě u jezu divná partička, tuhle zase vyčuhuje z vody utopený nákupní košík.
Zatím žádný šlágr co? Tak teďka ty pozitiva:
- Jsou tam ryby!! A je jich dost, jsou fakt pěkné a často ani není extra složité je chytit. Tohle je prostě základní věc a fakt, kterého si všimnete už při prvních vycházkách ve městě. Důvodů pro to je hodně, tak se pokusím shrnout v bodech ty základní.
- Menší rybářký tlak. Hodně lidí prostě vůbec nenapadne, že by si mohlo jít nahodit rovnou pod sámošku.
- Méně predátorů. Hlavní rybožraví predátoři jako je vydra, kormorán, volavka a norek jsou prostě plašší a raději se usídlí někde mimo civilizaci, kde mají klid. A díky tomu mají tady zase větší klid ryby a mají šanci vyrůst. Vždyť takový jeden kormorán za den spořádá skoro půl kila ryb! A další poraní..
- Krom přirozené potravy, která ve vodě je, spláchne do ní déšť atd., tu máme ještě množství potravy, kterou tam nahází lidi. Protože krmí kachny, labutě, anebo rovnou přímo i ryby.
- Máme to blízko. Kolikrát přijde člověk domů z práce, ze školy nebo třeba z tréninku a má chuť si jít na chvíli nahodit. Jenže si řekne: Než se sbalim, než někam dojedu.. za 2 hodiny je tma, to už nemá cenu.. No a tady to cenu má! Popadnu prut, batoh, doběhnu k vodě a za 10 min chytám. A ty 2 hodinky si užiju a odpočinu si. Bohatě.
- Nechá se lovit i v zimě. Ve městě bývají fabriky, které vypouštějí odpadní vodu. Ta bývá teplejší, takže i v zimě máte místečko, které nezamrzne a navíc se tam shromažďují i ryby. Pokud je to přímo teplárna, tak je to jasná volba!
- Má mě kdo vyfotit :-) Okolo se pořád někdo motá, takže když chytím svoji životní rybu, tak mě má kdo vyfotit a já se můžu pochlubit doma. Nebo být hvězda instagramu :-)
Kam na ně?
Vě městě jako kdekoliv jinde budou místa, kde ryby jsou a kde ne. Často bývají břehy regulovány, takže se voda hůře čte. Ale jsou tu nápovědy, kde ryby hledat a kterých je dobré se držet.
- Jezy. Z mého pohledu jsou jezy top místa a je jedno jestli ve městě nebo někde v divočině. Je to prostor, u kterého se shromažďují ryby téměř po celý rok. Především v létě je to luxusní místo, protože v teplé vodě se rychle ztrácí kyslík a ryby jsou takové „připitomělé“. Jez vodu prokysličí a to je pak „voda na náš mlýn“. Před časem mi jeden rybář řekl – všechno, co má zuby, je v létě pod jezem. A to podepíšu. :-)
- Soutoky. Hodně měst je z historických strategických důvodů situováno na soutocích řek a dalších vodních toků. A to bývá zajímavé místo téměř vždy. Mísí se zde často různě teplá, různě čistá voda, která vytváří zajímavé úplavy, mělčiny a hluboké jámy.
- Mosty. Kde jinde hledat mosty než ve městě, že ano.. A za mostními pilíři se točí voda, která často vytváří rozdíly v hloubce vody. A také je tam voda klidnější, takže především v proudnějších tocích je to taková oáza klidu pro většinu ryb. A stín mostu přináší maskování a v létě ochranu před sluncem.
- Tam, kde se koncentrují kachny a labutě. Kde se motají tihle opeřenci, tam je obvykle někdo krmí různým pečivem. A co nesežerou ptáci, to dorazí ryby. Asi nemá cenu dodávat, co na tomhle místě zvolit za nástrahu na háček :-)
- Výpustě z fabrik. Odpadní voda z fabrik bývá kalnější a to ryby prostě láká. Navíc obvykle přinese něco na zub. A je teplejší – což je především chladnějším období roku naprosto zásadní věc!
Jak na ně.
Vynechme pro teď těžší metody lovu, jako je lov sumců na bójky. Jednak s tím nemám žádnou osobní zkušenost a jednak si ani nedovedu představit, jak tahám někde přes řeku šňůru, vyvazuji trhačku, kort když člověk vyrazí na hodinku na dvě. Navíc by to dost kompikovala lodní doprava. Stejně tak těžká kaprařina s velkými krmnými kampaněmi s boilies. Ne, že by to nemělo smysl a nebyli tam velcí kapři. Jsou tam a určitě se nějaký uloví. Ale opět je mým argumentem, že tento styl lovu je většinou o krátkých vycházkách a nechci si někde týden krmit a pak čekat víkend na jeden dva záběry. Chci si prostě zachytat. Takže osobně preferuji a i doporučuji aktivnější metody lovu.
- Přívlač. Z mého pohledu asi nejideálnější metoda. Prostě vezmete do ruky prut, do batohu krabičku s nástrahami a jde se. Tam, kde to jde, je skvělé zabrodit a lovit přímo z vody. Dostanete se k mnohem zajímavějším místum a především je možnost vést nástrahu jinak, než by to šlo ze břehu. A to mnohdy rozhoduje. Především na často prochytávaných vodách je vedení nástrahy mnohdy důležitější, než samotná nástraha, ale o tom zase někdy příště v samostatném článku. Osobně nejčastěji lovím s lehkým vybavením, jako je tento prut JigSpinn, s jednou krabičkou, kde mám malé rotačky a woblery a druhou s malými a středními gumičkami. Kdybych měl říct svoje tipy na nástrahy, které jdou do vody jako první, tak jsou to tyto: základní zlatá rotačka a olivová nymfa. Pokud vím, že se na místě pohybuje větší dravec, volím nejčastěji jeden z dělených woblerů – např. tento Striker. Úžasná a u nás opomíjená nástraha je marmyška! S lehkým proutkem a slabým vlascem je tato nástraha neskutečně účinná. Jeden červík na háčku a budete překvapeni, co všechno vůbec ve vodě plave za ryby. Zabere na ní totiž snad celá místní rybí osádka, od hrouzka přes lipana po parmu a kapra. O okounech ani nemluvě – ti ji naprosto zbožňují. Vřele doporučuji vyzkoušet!
- Plavaná. V mém reperoáru má své místo především v zimě a na jaře. Dlouhý plavačkový prut se dá snadno nahradit delším lehčím přívlačovým prutem nebo feederem. Na háček několik červů (doporučuji barevnou kombinaci), nebo rohlík. Ve studené vodě je pečivo patrně nejúčinější nástraha. V místech, kde lidé krmí kachny, je to naprosto nepřekonatelné – jen pozor, ať nezápasíte s úlovkem ve vzduchu místo ve vodě. :-) Chytit se dá prakticky vše, včetně rýmy. Typické zimní a jarní ryby jsou plotice. V tomto období a na plavanou máte asi největší šanci chytit ty největší tlouště. To jsou ryby, které budou po zbytek roku velice obtížně cíleně ulovitelné. Vyjma lovu v létě na třešně – tomu neodolá ani ten nejzkušenější jelec v oblasti. Zakrmení samozřejmě šance vylepší, ale osobně volím spíš rychlý přesun okolo vody a hledání ryb, tzv. šoulačka. Po zbytek roku preferuji spíš přívlač – jednak mě to baví o něco víc a jednak na dálku špatně vidím na splávek. Ale tohle je už jen otázka osobního vkusu, tyto dvě metody jsou si dost podobné.
- Feeder. Spolu s přívlačí moje nejoblíbenější metoda lovu a v rámci urbanfishingu také nejvhodnější. Je efektivní celoročně s určitými modifikacemi. Tato kapitola by vydala na několik samostatných článků, proto vypíchnu jen několik bodů.
- V zimě a brzy z jara je dobré nářadí mít co nejjemnější – ideální je k tomuto lovu picker. Většinou se v tuto roční dobu neloví nikde v proudu, ale na klidné nebo vysloveně stojaté vodě, kde se právě shromažďují ryby. Krmení volím tmavé (často přímo černé) a slané. A jen málo! Ve studené vodě ryby jen sem tam něco zobnou a je třeba je jen přilákat, ale ne překrmit! Malé krmítko, na háček červy ( ve vyloženě chladné vodě i cíleně mrtvé červy) nebo rohlík. Rozhodující je správně zvolené místo a přesnost nahazování. Miřte na protějším břehu na jeden bod a mějte zaklipovaný vlasec navijáku. Nebo minimálně označený třeba fixou. Trefovat se do jednoho místa je v tomto období roku naprosto zásadní věc! A nebojte se často přehazovat, ikdyž nejsou záběry. Ideálně každých 3-10 min, podle situace. Montáž na řece zásadně průběžná. Na stojaté vodě v zimním období vyjimečně páternoster. K této montáži se uchyluji, pokud jsou záběry opravdu extrémně jemné a nedaří se je dobře číst. K tomu ještě jeden tip – pokud jsou ve studené vodě extrémně jemné záběry a nedaří se zasekávat ryby, zvolte místo kmenového vlasce pletenou šňůru. Uvidíte ten rozdíl. Jen je poté potřeba citlivější zdolávání, protože šňůra je absolutně neprůtažná a ryby se snáze vyříznou z malého háčku. Ulovit jde cokoli – od plotice, po kapra. V horních tocích řek často překvapí i nečekaná ryba - např. lipan.
-
- V létě a na podzim je možné volit hrubší lov. Ryby se drží v proudech, proto i prut podle situace od typu medium až po vysloveně heavy verze na velké vody a do silných proudů, jako např tento Big river feeder. V teplé vodě je důležité do návnady přidávat partikl (kukuřice, řepka, peletky), na háček také častěji volíme větší nástrahy – kukuřice, peleta, boilies. Vynikající jsou rousnice – především v přikalené vodě po dešti. Rousnice jsou mimo jiné nepřekonatelná nástraha na lov ůhořů a ten má ve městě také svoje kouzlo. Vnadící směs nemusí být drahá a „ostrá“, zásadnější je dost partiklu, aby na lovném místě ryby zůstávaly.
V 90% případů lovím jen s jedním prutem a volím klasické nástrahy, které nejsou moc selektivní – tj nejčastěji masné červy, hnojáky, kukuřice, rohlík. Nicméně pokud k vodě vyrazíte na delší dobu (třeba na půl dne), je vhodné zapojit i druhý prut. A na ten zvolit nástrahu, kterou menší ryby nechají na pokoji. Vynikající jsou pelety a boilies, doporučuji zkusit i rousnice. Strategie je jasná – s jedním "hlavním" prutem se prostě bavit a chytat ryby všeho druhu. Druhý prut mít nahozený na větší bonusovou rybu. Na řece je to správné místečko na bonusové kusy cca 2-5 metrů pod hlavním lovným místem (větší ryby jsou opatrnější a obvykle stojí o něco níže a čekají co jim proud přinese). Nebojte se ani krátkých vycházek – není potřeba toho sebou tahat mnoho – stačí několik základních věcí. Jako návnadu je výhodné využít i nějaký zbytek od minulého lovu, který jste si nechali v mrazáku – tím se na začátku ušetří dost času s přípravou a aspoň se toho zbavíte.
Na toto téma by se nechala napsat rozsahem klidně diplomová práce. Cílem těchto řádků proto nebylo obsáhnout vše, ale dát několik základních rad především těm, kteří s rybařením třeba teprve začínají. A pro ty zkušenější, aby lovem ve městě neoprovrhovali. Až budete mít někdy k večeru chvíli času, tak místo sezení doma u telky a nervování se – vezměte prut a vyražte k nejbližší vodě. Stojí to za to!
Petrův zdar!
Honza Pletka, z týmu www.ifish.cz