Fluorocarbon - zbytečnost nebo nezbytnost?
Fluorocarbon. „Neviditelný vlasec“. Pro někoho zbytečnost, pro někoho nezbytnost, pro některé možná až do teď neznámý pojem. O co vlastně kráčí? A jaké jsou moje zkušenosti z praxe?
Fluorocarbon (FC) je vlákno, které spatřilo světlo světa již někdy koncem 70. let 20 stol. v Japonsku. Pouhým okem jej od běžného vlasce nerozpoznáme, ale rozdíly jsou celkem značné. Oproti klasickému monofilnímu vlasci má index lomu světla bližší vodě a má i vyšší hustotu. Pro ty z nás, kteří si zrovna nelibují ve fyzikálních veličinách, se to pokusím zjednodušit. FC je ve vodě mnohem hůře viditelný než klasický monofil a díky svojí hustotě také mnohem rychleji klesá ke dnu. Další důležité vlastnosti:
- Vysoká odolnost proti oděru
- Odolnost proti UV záření
- Nízká elasticita (průtažnost)
- Poměrně nízká ohebnost
Nabízí se otázka, jestli FC použít jako kmenový vlasec na naviják a i jsem se s takovým člověkem setkal. Přesto bych ještě cívky s monofilem nezahazoval :-) Z osobního pohledu použití FC jako hlavního kmenového vlasce nedoporučuji – hůř létá a náhozy prostě nejsou tak dlouhé a přesné Navíc mám rád kmenový vlasec nebo šňůru v nějaké výrazné, nejlépe reflexní fluo barvě, abych měl i v horším světlě trošku lepší přehled o situaci.
Osobně vnímám a používám fluorocarbon jako na super pomocníka v určitých situacích. Pokusím se to zjednodušeně popsat, aby i ti, kteří v tom do teď vidí jen drahou zbytečnost, mohli získat jiný úhel pohledu.
- Kaprařina: Asi nejčastější použití obecně. FC používám jako návazcový materiál místo šňůrky. Především brzy zjara a později na podzim, když je čistá voda.
- Feeder: Pro mě neodmyslitelná součást sestavy při lovu na method krmítko s krátkým návazcem. Jeho nízká ohebnost dává krátkému návazci potřebnou tuhost i při nižším průměru vlasce a to je přesně to, co hledám. Naopak jej nepoužívám při „klasice“ s dlouhými návazci na řece, kde tuhost naopak vadí.
- Plavaná: při lovu na odhoz s angličákem, kdy je potřeba aby se vlasec rychle potopil.
- Přívlač: Jako koncový návazec. Kromě těžké přívlače s woblery, kdy používám natvrdo šńůru, mám vždy na konci kmenového vlasce asi 1 metr fluorocarbonu. FC má oproti monofilu nižší průtažnost, ale oproti šňůře, která ji má nulovou, je zde průtažnost alespoň nějaká. V sestavě pak plní funkci určitého tlumiče rázů. Mám vyzkoušeno, že ryby mnohem méně padají.
Za několik uplynulých let jsem vyzkoušel několik výrobků od různých značek. Rozdíly byly výrazné v ceně i v kvalitě. Především v nižších průměrech některé strašně praskaly v uzlech, při dotažení měly velkou tvarovou paměť a dělaly kudrlinky. Jediný uzel, který jakžtakž fungoval a já jej osobně už používám téměř výhradně, byl grinner. Když k nám na sklad dorazil fluorocarbon od DAM, byl jsem hodně zvědavý, protože cenově vychází naprosto skvěle a poslední měsíc ho testuju u vody. A naprosto upřímně mě ohromil. I při nízkém průměru skvěle drží tvar, dobře odolává šumavským kamenům a nepraská v uzlech. Dokonce jsem si dovolil uvázat „klasický“ krvavý uzel a naprosto bez problémů. Vynikající poměr cena/výkon.
Poslední měsíc se v podstatě výhradně věnuji přívlači na pstruhových vodách Jižních Čech. Zde je několik poznatků: Je mnohem méně vody než v předešlých letech v tomhle období a voda je hodně čistá. Ryby se mi zdají méně aktivní, trochu letargické. Při mých výpravách na pstruhy na Šumavu jsem zkoušel chytat různě. Jednou jen s fluozeleným kmenovým vlascem, podruhé s návazcem z čirého monofilu a do třetice s návazcem z fluorocarbonu od DAM. Nebyl to často ani tak plán, ale prostě jsem si FC zapomněl nebo mi došel :-) Nicméně výsledek byl poměrně jednoznačný. S návazcem z FC to prostě bralo nejlíp a to výrazně. Samozřejmě - mohlo to být ovlivněno více faktory. Na těchto divokých vodách, je ale rybaření opravdu lov a člověk se musí snažit o každou rybu. A tady flourocarbon bodoval. Ryby braly mnohem poctivěji a dostal jsem se i k téměř trofejním lipanům, což není na přívlač zrovna typický úlovek.
Takže závěrem: FC určitě není recept na instantní úspěch, ale při správném použití mu dost napomůže. V mojí výbavě bude mít svoje místo, minimálně do té doby, než někdo objeví doopravdy neviditelný vlasec
Petrův zdar!
Honza Pletka, z týmu www.ifish.cz