Potřebujete poradit? Napište nám nebo zavolejte na 606 828 388.

Fluorocarbon - zbytečnost nebo nezbytnost?

Fluorocarbon. „Neviditelný vlasec“.  Pro někoho zbytečnost, pro někoho nezbytnost, pro některé možná až do teď neznámý pojem. O co vlastně kráčí? A jaké jsou moje zkušenosti z praxe?

fluorocarbon

Fluorocarbon (FC) je vlákno, které spatřilo světlo světa již někdy koncem 70. let 20 stol. v Japonsku. Pouhým okem jej od běžného vlasce nerozpoznáme, ale rozdíly jsou celkem značné. Oproti klasickému monofilnímu vlasci má index lomu světla bližší vodě a má i vyšší hustotu. Pro ty z nás, kteří si zrovna nelibují ve fyzikálních veličinách, se to pokusím zjednodušit. FC je ve vodě mnohem hůře viditelný než klasický monofil a díky svojí hustotě také mnohem rychleji klesá ke dnu. Další důležité vlastnosti:

  • Vysoká odolnost proti oděru
  • Odolnost proti UV záření
  • Nízká elasticita (průtažnost)
  • Poměrně nízká ohebnost

Nabízí se otázka, jestli FC použít jako kmenový vlasec na naviják a i jsem se s takovým člověkem setkal. Přesto bych ještě cívky s monofilem nezahazoval :-) Z osobního pohledu použití FC jako hlavního kmenového vlasce nedoporučuji – hůř létá a náhozy prostě nejsou tak dlouhé a přesné Navíc mám rád kmenový vlasec nebo šňůru v nějaké výrazné, nejlépe reflexní fluo barvě, abych měl i v horším světlě trošku lepší přehled o situaci.

Osobně vnímám a používám fluorocarbon jako na super pomocníka v určitých situacích. Pokusím se to zjednodušeně popsat, aby i ti, kteří v tom do teď vidí jen drahou zbytečnost, mohli získat jiný úhel pohledu.

  • Kaprařina: Asi nejčastější použití obecně. FC používám jako návazcový materiál místo šňůrky. Především brzy zjara a později na podzim, když je čistá voda.
  • Feeder: Pro mě neodmyslitelná součást sestavy při lovu na method krmítko s krátkým návazcem. Jeho nízká ohebnost dává krátkému návazci potřebnou tuhost i při nižším průměru vlasce a to je přesně to, co hledám. Naopak jej nepoužívám při „klasice“ s dlouhými návazci na řece, kde tuhost naopak vadí.
  • Plavaná: při lovu na odhoz s angličákem, kdy je potřeba aby se vlasec rychle potopil.
  • Přívlač: Jako koncový návazec. Kromě těžké přívlače s woblery, kdy používám natvrdo šńůru, mám vždy na konci kmenového vlasce asi 1 metr fluorocarbonu. FC má oproti monofilu nižší průtažnost, ale oproti šňůře, která ji má nulovou, je zde průtažnost alespoň nějaká. V sestavě pak plní funkci určitého tlumiče rázů. Mám vyzkoušeno, že ryby mnohem méně padají.

pstruh na privlac

Za několik uplynulých let jsem vyzkoušel několik výrobků od různých značek. Rozdíly byly výrazné v ceně i v kvalitě. Především v nižších průměrech některé strašně praskaly v uzlech, při dotažení měly velkou tvarovou paměť a dělaly kudrlinky. Jediný uzel, který jakžtakž fungoval a já jej osobně už používám téměř výhradně, byl grinner. Když k nám na sklad dorazil fluorocarbon od DAM, byl jsem hodně zvědavý, protože cenově vychází naprosto skvěle a poslední měsíc ho testuju u vody.  A naprosto upřímně mě ohromil. I při nízkém průměru skvěle drží tvar, dobře odolává šumavským kamenům a nepraská v uzlech. Dokonce jsem si dovolil uvázat „klasický“ krvavý uzel a naprosto bez problémů. Vynikající poměr cena/výkon.

Poslední měsíc se v podstatě výhradně věnuji přívlači na pstruhových vodách Jižních Čech. Zde je několik poznatků: Je mnohem méně vody než v předešlých letech v tomhle období a voda je hodně čistá. Ryby se mi zdají méně aktivní, trochu letargické. Při mých výpravách na pstruhy na Šumavu jsem zkoušel chytat různě. Jednou jen s fluozeleným kmenovým vlascem, podruhé s návazcem z čirého monofilu a do třetice s návazcem z fluorocarbonu od DAM. Nebyl to často ani tak plán, ale prostě jsem si FC zapomněl nebo mi došel :-) Nicméně výsledek byl poměrně jednoznačný. S návazcem z FC to prostě bralo nejlíp a to výrazně. Samozřejmě - mohlo to být ovlivněno více faktory. Na těchto divokých vodách, je ale rybaření opravdu lov a člověk se musí snažit o každou rybu. A tady flourocarbon bodoval. Ryby braly mnohem poctivěji a dostal jsem se i k téměř trofejním lipanům, což není na přívlač zrovna typický úlovek.

lipan

Takže závěrem: FC určitě není recept na instantní úspěch, ale při správném použití mu dost napomůže. V mojí výbavě bude mít svoje místo, minimálně do té doby, než někdo objeví doopravdy neviditelný vlasec

Petrův zdar!

Honza Pletka, z týmu www.ifish.cz

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.