Potřebujete poradit? Napište nám nebo zavolejte na 606 828 388.

Existují univerzální pruty?

Jsou přívlačové pruty jen na přívlač? A existují univerzální pruty? Je to otázka, kterou si kladou hlavně ti, kteří s rybařením nemají moc zkušeností. Kteří třeba vybírají vybavení pro malého začínajícího rybáře nebo chtějí překvapit třeba taťku či dědu. Z gramatického hlediska se dá odpovědět ano či ne. Ale to je jen zdání, otázka je mnohem hlubší a skutečná odpověď bude složitější. Zkusím to trošku rozebrat ze svého úhlu pohledu a těm méně zkušeným pomoci se trošku zorientovat.

Tohle téma jsem nosil v hlavě delší dobu. Napadlo mě ve chvíli, kdy nám na sklad dorazila jedna zásilka rybářského vybavení. A protože jsem zvědavec a rybaření je moje vášeň, musím si všechno rozbalit a osahat. Když jsem rozbalil prut Spezi Stick Pike Spin v třímetrové verzi, okamžitě mě napadlo, že tohle je prut, se kterým bych z fleku vyrazil na kapry.

kapr obecný

V dnešní době je trendy všechno specializovat. Máme speciální nůž na chleba, na ryby, na maso. Auta do města, auta do terénu, auta do města, co se tváří jako do terénu. Tyhle příklady najdeme asi v každém odvětví našeho života. Samozřejmě, že vývoj jde dopředu a hodně věciček nám hodně usnadňuje život. Ale ve spoustě vetšině případů je to jen šikovný marketing výrobců, kterým nás přesvědčují, že přesně bez toho či onoho kastrolu si vůbec ani nemá smysl představit byť jen zapnout sporák. A my to často kupujeme, ikdyž - ruku na srdce - ani to nepotřebujeme. V rybařině to není jinak.

Teď zpátky k rybaření. Hodně lidí v mém okolí se mě ptá, jaký si mají koupit prut. Motivace je různá. Buď to chtějí jako dárek, nebo třeba lovili jako malí kluci ( nebo holky, abych nekřivdil našim rybářkám) a chtějí se k rybaření vrátit. Případně hledají nějakou společenskou aktivitu, na kterou by mohli pozvat svoje obchodní partnery a golf je prostě nebaví.. ( Logicky. Komu koluje v žilách krev lovce, toho nemúže bavit hledat někde na louce kuličku v trávě.) Odpověď není jednoduchá, ale když si trošku popovídáme, co od toho čekají, vždycky na něco přijdeme. Všechno vybavení si není rovno, to je zřejmé. S muškařským prutem asi nepůjdete na sumce, s pickerem v ruce nebudete zavážet 150m na jezeře na životního kapra a s 6 metrovou boloňkou se dost těžko chytají pstruzi na potoce, který člověk přeplivne. Ale pokud člověk není sběratel nebo nadšenec, jako já, tak si vystačí s několika kousky, kterými pokryje většinu situací u vody a rybářských disciplín. Samozřejmě, pokud se dokáže smířit s určitými kompromisy.

feeder u vody

Kompromis. To je to zásadní slovo. Dříve to bylo vlastně snažší. Výrobků na trhu bylo pár, člověk přišel, vybral z toho mála to, co se nejvíce a blížilo jeho představě a švihal domů. A dneska? Z toho jde jednomu hlava kolem. Ale pokud dokážeme akceptovat, že naše nářadí nebylo určeno na tu dannou rybářskou metodu a tím pádem to v některých ohledech nebude úplně to pravé ořechové, tak se dá najít hodně kousků, které budou vyhovovat. Ono koneckonců těm rybám ve vodě je úplně šumafuk, jaký „klacek“ drží rybář na břehu. :-)

Nechme stranou velice speciální techniky, jako je muškaření a lov sumců. Tam to chce speciální vybavení. Se vzduchovkou se na medvěda prostě jít nedá a přes to nejede vlak. V tom ostatním, to už je jiná káva. Tak třeba takový prut Reactor Spinn. Základní přívlačový prut, který když si vezmete do ruky, cítíte, že držíte něco pořádného. Není to ultralehká záležitost a po celodenním házení těžkých nástrah budete pěkně cítít svaly. Nicméně odhozová gramáž a délka jej ůplně předurčuje i pro jiné techniky. Bez zaváhání ho vezměte na klasickou položenou nebo na štiky s rybičkou a „káčou“. Nebo mě napadá letní lov kaprů z hladiny na pečivo. Prostě prut, který něco vydrží a za peníze, co stojí normální večeře pro dva.

MIV-RES240M_1.jpg

Mezi feedery se takových „univerzálů“ našel asi nejvíc. Jemné pickery se snad i častěji používají na UL přívlač se smáčky, než s krmítkem. Delší varianty medium prutů používám do dneška i já, jako prut na plavanou. A těch hodin, co jsem s ním odházel na přehradě při přívlači s gumovými nástrahami ze břehu.. Heavy feeder je v podstatě kaprový prut jen s citlivou špičkou. Při svých výpravách na soukromé revíry na kapry si už vozím jen heavy feedery a s vhodně dimenzovaným zbytkem sestavy je to velice účinná zbraň na opatrné ryby nebo v období, kdy obecně moc neberou – např. ve studené vodě. Naopak zase svůj UL vláčecí prut, který má dole silný blank a vlepenou citlivou špičku, jsem nejednou použil jako picker při lovu nakrátko v zimě na malé vodě s lehkým krmítkem. Funguje to skvěle! :-)

Ještě mě napadá, že můj starý sumčák bych mohl z fleku použít na středověkém kolbišti při spoubojích místo dřevce. Myslím, že bych s ním sundal z koně kohokoliv a vyhrál půl princezny a celé království :-)

Výsledek toho všeho není jednoznačný a bylo by to na mnohem delší rozbor. Z mého pohledu je to tak, že univerzální prut neexistuje. Ale s určitou mírou tolerance najdeme spoustu víceúčelových nástrojů, které poslouží víc než dobře. Což je přesně to, co člověk ocení, pokud s rybařením začíná,vrací se k němu, nebo jen prostě nechce mít doma 38 prutů, protože by manželka nadávala. Nakonec ale to tak stejně dopadne, protože rybaření je vášeň, některé kousky jsou prostě krásné a my je samozřejmě nutně potřebujeme. Nebo chceme trošku naštvat souseda. Udělat si někdy radost je prostě fajn a jak říká Milan Polák – nakupování je levnější než psychiatr :-)

Petrův zdar!

Honza Pletka, z týmu www.ifish.cz

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.