Potřebujete poradit? Napište nám nebo zavolejte na 606 828 388.

Bordel u vody

Název tohoto článku měl být původně smířlivější, ale nakonec jsem se vrátil ke slovu „bordel“. Ono totiž nemá smysl toto téma nějak přikrášlovat. Toto téma vyvolává silné emoce nejen ve mně a podle toho vypadá i volba slov. Takže se předem omlouvám za použité výrazy, ale nešlo to jinak. Ať se na mě nikdo nezlobí - bordel je prostě bordel a kdo ho po sobě nechává, je jednoduše prase a nic jiného!

bordel u vody 4

Na ryby, do lesa, na hory - obecně do přírody, si chodíme především odpočinout, načerpat nové síly, vyčistit si hlavu a urovnat myšlenky. A to dost dobře nejde, když na místě nevíte, jestli jste v lese nebo na skládce. Člověk v dnešní době má určitou míru tolerance k nepořádku kolem sebe. Ono to asi ani jinak nejde, protože to by jsme se z toho museli zbláznit! Ono je logické, že lístek od tramvaje, který vám ulétne ve vichřici, tak ho nebudete honit někde mezi auty.. To se pochopit dá. Co se ale pochopit nedá, je, že někdo ten lístek zahodí prostě na zem, protože ten odpadkový koš je celých OSM metrů daleko..?!

Teď po zimě je totiž přesně to období, kdy je všechno vidět. V zimě to schová sníh, v létě kopřivy, ale nyní se všechny „zapomenuté“ kusy čehosi ukáží v celé své kráse. Často to není vůbec pěkný pohled.

bordel u vody

Několik situací, při kterých se mi otevírala kudla v kapse:

  1. V únoru tohoto roku jsem se vypravil na nedalekou rozhlednu. Kdo je trošku znalý Jižních Čech, byl to Kbíl u Strakonic. Nechám auto na parkovišti, ujdu cca 50 do lesa a tam? Nechutná kopice bordelu, kterému davála korunu záchodová mísa!! Bohužel jsem byl tak otráven, že jsem to ani nevyfotil. Ale nerozumim tomu, jaký nechutný organismus, který si ani nezaslouží nazývat se člověkem, tohle napadne? Vzít doma hajzl a odvézt ho do lesa?! Ergo – toto místo není zrovna na okraji nějaké obce, nebo chatové oblasti. Je to prostě kopec a od nejbližších chalup je to pár kilometrů daleko. To znamená, že tenhle dotyčný pytložvejk si musel dát tu práci, tenhle bordel naložil a odvezl. Do lesa.. Přitom sběrný dvůr má dneska kdejaká větší obec..
  2. Před nedávnem mi přislo do zprávy video od jedné osoby, kterou znám a která se jinak prezentuje jako velký milovník Šumavy a celkově přírody. Tam bylo, jak sedí s kamarádkou na břehu řeky ve městě na kamenných schodech a snaží se otevřít lahev cidera. A protože neměly otvírák, tak prostě urazila hrdlo o zeď a to odlítlo do řeky.. To samé s druhou lahví. A holky z toho měly Vánoce a tlemily se tomu!! V kontextu údajného milovníka přírody docela šok.. Upřímně - takový amok jsem dlouho neměl a být u toho, tak nechci domyslet, jak bych se zachoval, protože tady se mi ta kudla v kapse otevírala doslova..

Nepochopitelné..

bordel u vody 2

A teď k vodě. Myslím, že těch, kteří rybaří jen proto, že by jinak neměli co do huby, je minimum. Většina z nás chodí k vodě kvůli pohodě, odpočinku, vzrušení z lovu a klidně i zepstření jídelníčku nějakou tou rybou v rámci pravidel. Proč ne. Je mnoho takových, kteří se s rybami fotí, točí videa, chlubí se na sociálních sítích. A teď si sáhněte do svědomí - uklidíte po sobě pokaždé? A co nejen po sobě, ale i po těch před vámi, kteří tam nějaký ten „suvenýr“ nechali? Což samozřejmě nemusí být jen rybáři, ale když je ten suvenýr obalem od boilies, tak to patrně nebyl zamilovaný páreček na pikniku. Přitom když jste na hezkém, čistém místě, člověka to tak nějak jednoduše baví víc. Navíc - v rybářském řádu je jasně napsáno toto:

„Chování při lovu: Po příchodu k místu lovu prohlédne osoba provádějící lov místo, z něhož hodlá lovit. Pokud je znečištěno odpadky, před zahájením lovu ryb je uklidí. Osoba provádějící lov je povinna udržovat na místě pořádek a po skončení lovu případné odpadky po sobě uklidit. Je zakázáno ponechávat odpadky na břehu nebo je odhazovat do vody. Za hrubé porušení tohoto ustanovení je považováno, pokud by osoba provádějící lov ryb takto zacházela se skleněným odpadem.“

To znamená, že je potřeba uklidit nejen po sobě, ale místo jako celek, neexistují žádné výmluvy, že to není vaše! Jinak je to jednoduše porušení rybářského řádu! Dle názoru nás z www.ifish.cz je tohle zásadně větší prohřešek než nezapsaná docházka nebo zapomenutý podběrák a rybářská stráž by se na toto měla zaměřovat a trestat!

Přitom to není nic těžkého. Stačí nechovat se jako prase, přijít, obhlédnout místo, mít sebou balík pytlů na odpadky a během minuty dvou bude čisto. A Vám se na tom břehu bude hned jinak chytat. A pokud funguje karma, tak třeba vám zrovna tohle přinese toho vašeho vysněného 30 kg kapra :-)

bordel u vody 6

Na druhou stranu je skvělé, kolik lidí se dobrovolně chopí iniciativy a sami nebo společně někam vyrazí a prostě uklidí. Někdo pro dobrý pocit kolem žaludku, někdo kvůli fotce na instagram. Koneckonců je to úplně jedno, co koho k tomu vede - v tomto případě se počítá výsledek a ten je super! Já osobně jsem se jednu březnovou sobotu zúčastnil podobné akce v mých rodných Strakonicích - jednalo se o úklid Mlýnské stoky. V sobotu ráno se i v dost hnusném počasí sešlo cca 15 lidí, natáhli jsme gumové rukavice (rybářská část zůčastněných i broďáky) a šli jsme do toho. Za dopoledne z toho byl plný kontejner všeho možného – od PET lahví, rozbitého skla, bot a kýho čerta co ještě. Ze dřeva, které bylo v našich silách vytahat z vody, by se ohřála menší chaloupka několik měsíců. Bohužel také několik injekčních stříkaček.. :-(

bordel u vody 3

V těchto dnech dokonce startuje celorepubliková akce „Ukliďme Česko“ . Na instagramu jede platforma #trashtag Takže komu není lhostejné, kde žije a není línej zvednout zadek, tak se zapojte! Potom večer to pivo za odměnu je vážně zasloužené a chutná lépe. Navíc - budete mít dobrý pocit - nejen z uklizeného místa, ale hlavně sami ze sebe a to sakra není málo! :-)

Petrův zdar!

Honza Pletka, z týmu www.ifish.cz

 

Foto: autor, František Christelbauer

Odkazy:

https://youtu.be/35BuErKgDyE?t=745

https://www.uklidmecesko.cz/

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.